
Bartłomiej Derski
@bderski • 16,164 subscribers
Ekonomista, prawnik, dziennikarz @WysokieNapiecie i wykładowca. Współautor #WiekEnergetyków. 2x nominowany do Grand Press Economy. #WNLAB #InfografikaNaDziś
Shorts
Videos

Pamiętajcie, że przy silnych mrozach mostki cieplne w Waszych mieszkaniach/domach mogą osiągać temperaturę punktu rosy, gdzie wilgoć z powietrza zaczyna się wykraplać. Przy 22°C i 40% wilgotności w mieszkaniu punkt rosy wynosi 8°C. Gdy jakiś obiekt w mieszkaniu będzie chłodniejszy, wykropli się na nim para z powietrza. Widać to na mostku w naszym mieszkaniu - styk dwóch ścian zewnętrznych, obie w tym miejscu zbyt słabo ocieplone (max 5 cm styropianu) i niestety zbiera się tam wilgoć. Warto odsunąć rzeczy, które znajdują się w pobliżu, aby ułatwić przepływ powietrza i wysychanie. Jeśli będziemy mieć tam szafę przystawioną do ściany, utrzymująca się wilgoć może stworzyć warunki do rozwoju pleśni lub grzybów. #WNLAB
Bartłomiej Derski224,113 Aufrufe • vor 4 Monaten

Pierwszy na świecie, dostępny już w sprzedaży i w rękach klientów, elektryk z bateriami solid-state (bez ciekłego elektrolitu). Bateria Verge ma🔋 30 kWh, ładowanie mocą 200 kW, więc jakieś 8-10 min na 400 km. Całość z Europy. Fiński producent motoru, silnika (zobaczcie silnik!) i ogniw. Fabryka (ok, manufaktura) w Estonii. Cena ok 40k €. Wow!
Bartłomiej Derski103,678 Aufrufe • vor 2 Monaten

Elektryczne Porsche Cayenne na Silesia Ringu zrobiło dziś fenomenalną robotę. Ogromny SUV z przyśpieszeniem w 7,4 sek. do 200 km/h, który może być katowany cały dzień na torze i wykręca czasy na poziomie typowo spalinowych aut sportowych. To, że 1156 KM wciska w fotel, to jedno. To, że hamulce potrafią go wyhamować ze 100 km/h na dystansie 30 m, to drugie, ale fakt, że zawieszenie pneumatyczne niweluje przechyły tak, że dziennikarze wykręcili dziś nim dużo lepsze wyniki w slalomie niż klienci Porsche, którzy robili tę samą próbę w 911, otwiera szeroko oczy. Na koniec dwie ciekawostki. Porównaliśmy na tej samej trasie spalinowe Cayenne z mocniejszymi nowym elektrykiem. Spalinówka potrzebowała 12,5 l/100 km, gdzie elektryk brał 18,4 kWh/100 km. Druga to fakt, że elektryk, chociaż jest mocniejszy i lepiej wyposażony, jest też o kilkadziesiąt tysięcy złotych tańszy od spalinowej wersji Cayenne.
Bartłomiej Derski43,022 Aufrufe • vor 27 Tagen

Ładowarki Greenway o mocy 400 kW i Kia EV6 ładująca baterię mocą 230 kW, co daje nam 18 minut przerwy. Faktem jest, że trzeba się zatrzymać co 300-350 km, bo to jednak SUV i żre więcej prądu niż poprzedni sedan, ale serce rośnie patrząc jak to się zmienia 💪
Bartłomiej Derski34,697 Aufrufe • vor 28 Tagen

Nowe elektryczne Porsche ma ogromną baterię z nowymi ogniwami z Polski, od 10 do 80% ładuje w ciągu 16 minut w trasie, a w domu naładujemy je... bezprzewodowo. To pierwsze na świecie seryjne auto z ładowaniem bezprzewodowym dostępnym dla wszystkich klientów. Zobaczcie jak takie ładowanie przebiega:
Bartłomiej Derski229,137 Aufrufe • vor 8 Monaten

Pod Wrocławiem powstała fabryka stacjonarnych magazynów energii polskiej firmy Corab. Duże baterie w ich cenniku, z tego co udało mi się ustalić, startują od okolic 450 zł/kWh (już z przekształtnikami). Dzięki niej ogromna część wartości dodanej z bateryjnego boomu może zostać w Polsce, bo same ogniwa w cenie baterii mają mniejszy udział, niż Ci się wydaje. Zostać w Polsce może też sterowanie tymi bateriami i to jest klucz w dobie obaw o cyberbezpieczenlństwo systemu energetycznego. Trzymam za nich kciuki. Oby więcej takich projektów z polskim kapitałem 💪
Bartłomiej Derski26,717 Aufrufe • vor 24 Tagen

BMW iX3 nie musisz już czule trzymać za kierownicę, gdy przymierzacie wspólnie setki kilometrów dróg ekspresowych. Co więcej, przy takich prędkościach nie musisz się też specjalnie zatrzymywać, bo odległość typu Poznań-Katowice pokonasz bez doładowania po drodze. Baterię (109 kWh netto) możesz ponadto wykorzystać jako rezerwowe źródło zasilania Twojego domu. Świat się zmienia szybciej niż się wielu z nas wydaje.
Bartłomiej Derski145,343 Aufrufe • vor 6 Monaten

Tesla prowadzi się już sama w Europie. Sprawdziliśmy to właśnie w Holandii. Wrażenia? Kierowca w trybie autonomicznym Tesli nie musi już trzymać kierownicy, ani operować hamulcem/gazem. Mówimy dokąd chcemy jechać i auto nas tam wiezie bez naszej ingerencji. Holandia, jako pierwszy kraj UE, dopuściła system FSD Tesli (kolejne kraje UE będą z czasem dołączać). To teoretycznie nadal poziom 2 autonomii, czyli kierowca musi nadzorować jazdę przez cały czas (kamera sprawdza czy nie śpimy). Mercedes i BMW jako pierwsze poszły krok dalej, przechodząc do poziomu 3 autonomii, gdzie kierowca, w niektórych sytuacjach (de facto korka autostradowego) może już czytać książkę czy oglądać TV (odpowiedzialność bierze wówczas producent auta), ale właśnie zrobiły krok wstecz i mają bardziej rozbudowywać poziom 2 (2+) na którym jest Tesla, nie oferując na razie poziomu 3. Czyli kierowca ma czuwać nad tym jak samochód się prowadzi do celu. Jak działa system Tesli w Holandii? Jest nieźle, ale jestem daleki od zachwyt, mając porównanie z jazdy chińskimi autonomicznymi samochodami po Chinach. Niestety dla amerykańskich i niemieckich producentów, marki jakimi tam jeździłem (Stelato, Aito, Li Auto) radziły sobie dużo lepiej. Powodów jest kilka i nie wszystkie zależą od producentów. Znaczenie ma też dostępność i jakość map o wysokiej rozdzielczości, dokładności lokalizacji, łączność z innymi elementami wokół (np. systemem Smart city pokazującym za ile zmieni się kolor świateł na naszej drodze itp). Tesla raz zgubiła drogę, raz wjechała pod zakaz, innym razem nie potrafiła zawrócić na parkingu, raz wyjechała za daleko na drogę główną i stanęła, przy superchargerze regularnie staje za daleko od stanowiska. Słowem, w ciągu 2h jazdy po Holandii Tesla popełniła więcej błędów niż Aito na 2000 km jazdy po Chinach. Nadzieja w tym, że brak lidaru i dokładnych map Tesla i europejska konkurencja będą nadrabiać szybkim rozwojem "na żywym organiźmie" pod okiem kierowców.
Bartłomiej Derski31,002 Aufrufe • vor 2 Monaten

Polska firma tworzyw sztucznych kilkanaście lat temu była zagrożona zamknięciem biznesu z powodu naporu chińskiej konkurencji. Nie tylko przetrwała, ale i znakomicie się rozwija, a za chwilę zacznie też szkolić i sobie studentów AGH i samorządowców. Powód na nagraniu:
Bartłomiej Derski104,312 Aufrufe • vor 9 Monaten

Magazyn energii (10 kWh) w mieszkaniu, zamontowany, aby ograniczać koszty zakupu prądu w naszym #WNLAB poprzez taryfę dynamiczną (za styczeń ograniczył o 40% względem "zamrożonej" taryfy). Ładuje i rozładowuje się sam, biorąc pod uwagę ceny giełdowe i predykcję naszego poboru energii, opartą na AI. Idzie mu nieźle moim zdaniem. Na pomarańczowo pobór mocy z sieci (w tańszych godzinach): głównie na ładowanie magazynu, a na niebiesko pobór z magazynu.
Bartłomiej Derski152,327 Aufrufe • vor 1 Jahr

Ile kosztuje zimna i ciepła woda w bloku? Łącznie rodzina 2+1 wyda w 2025 roku na ten cel ok. 2500 zł - mówi mi prognoza mojej spółdzielni, którą właśnie dostałem. Jak ograniczyć te koszty, nie tracąc komfortu? Po pierwsze armatura: perlatory mieszają wodę z powietrzem, dzięki czemu zużywamy mniej wody. Po drugie, ciepłą wodę, która kosztuje 3x więcej od zimnej, możemy odzyskać. Oto jak działa rekuperator wody użytkowej. Przez najbliższe miesiące będziemy sprawdzać takie urządzenie w rzeczywistych warunkach, pokazując jak jego sprawność ma się do tej deklarowanej przez producenta i wyliczając okres zwrotu takiej inwestycji. Rekuperator Zypho slim 50 dostarczył do testów w #WNLAB bydgoski Ecomax, a sprzęt badawczy, w postaci ultradźwiękowych przepływomierzy z miernikami temperatury polski start-up Watergate. Wyniki testów i kalkulację opłacalności będziemy publikować w najbliższych miesiącach.
Bartłomiej Derski139,853 Aufrufe • vor 1 Jahr

Ogrzewanie klimatyzacją miało hałasować, żreć na potęgę prąd, wyłączać się już przy lekkim mrozie, wysuszać powietrze. Ile ja się tych bzdur (ok, może nie bzdur, o czym za chwilę) naczytałem to głowa mała. W nocy mieliśmy -15°C (żałuję, że tylko tyle, bo byłem ciekaw co urządzenie zrobi poniżej tej granicy). Grzanie do 23°C salonu (to zapewnia w nocy przyjemne 20-21°C w sypialniach, grzywa ciepło powoli się rozchodzi przez wentylację). Podsumowując: 1) zero hałasu (klima pracuje cały czas aby trybie "cicha praca w pomieszczeniach", więc wiatrak ma małe obroty. Teoretycznie to mniej wydajny tryb, ale różnice są, na pierwszy rzut oka niewielkie, a komfort ogromny. Nie słychać nic. Pracuje też w trybie "ekonomicznym" cokolwiek by to znaczyło. 2) zero gorących strumieni powietrza. Leciutki ruch powietrza dopiero przy przyłożeniu ręki pod sam klimatyzator 3) zero hałasu przy odszranianiu (w domu wystąpiło kilka bardzo cichych trzasków, na które zwróciłem uwagę dopiero próbując zorientować się kiedy klima odszrania). Występowało to raz na 2-3 godziny przez kilkadziesiąt sekund w mieszkaniu. Cały proces, patrząc po wykresie poboru mocy, trwa ok. 20 minut. 4) zero problemów z zamarzaniem czegokolwiek. Niewielkie ilości wody na balkonie dokąd odcieka z jednostki zewnętrznej i dalej do odpływu (drożny). 5) wbrew straszeniu, że przy tej temperaturze, to wydajność (COP) spadnie do poziomu maty grzewczej (1:1), okazuje się, że nadal dostarcza ona 2,5 kWh ciepła z 1 kWh prądu. A to najtańszy w zakupie rodzaj pompy ciepła powietrze-powietrze. Bardziej zaawansowane typu (gruntowe, wodne, czy powietrzne typu skandynawskiego) dostarczają w takich warunkach 3-5 kWh ciepła z 1 kWh prądu. 6) przy tym COP (2,5) i obecnych cenach prądu w taryfie dynamicznej (80 gr/kWh z dystrybucją) koszt zmienny ciepła z klimy wynosi 32 gr/kWh, czyli nadal mniej niż z gazu (35-40 gr) i wielu systemach ciepłowniczych w miastach (40-50 gr). 7) zero problemów z suchym powietrzem. W trybie grzania klima nie wytrąca nam wilgoci z mieszkania. Ale ponieważ na zewnątrz jest skrajnie mało wilgoci przy takich mrozach, to nawilżamy mieszkanie 3 litrami wody na dobę (nawilżacz ewaporacyjny też na najniższym biegu). Na początku napisałem, że wszystkie negatywne komentarze i doświadczenia jakie czytałem to nie muszą być bzdury. Zakładam, że różnice tkwią w urządzeniu jakie kupujemy. Jeżeli myślimy o ogrzewaniu domu/mieszkania klimatyzacją, to zamiast zdawać się na instalatora, który po prostu sprzedaż nam to co montuje najczęściej, czyli jest tanie i wymaga częstego serwisu (bo przecież z czegoś instalator musi żyć...), poszukajmy sami, poczytajmy doświadczenia ludzi (nie botów) z eksploatacji i wybierzmy po prostu dobre rozwiązanie, nawet jak w zakupie będzie droższe.
Bartłomiej Derski49,628 Aufrufe • vor 5 Monaten

Poprowadziłem, a raczej dałem się prowadzić, Stelato S9, czyli luksusowemu elektrykowi od BAIC z oprogramowaniem do autonomicznej jazdy od Huawei. Oto jak radzi sobie na drodze (PS tak, wiem - straciłem 100 punktów społecznych podczas tej jazdy). Jego właścicielka wytłumaczyła mi przy okazji dlaczego zamieniła swoje BMW x3 na to auto:
Bartłomiej Derski95,456 Aufrufe • vor 1 Jahr

Rynek paliw w Polsce to 200 mld zł ROCZNIE (2 biliony złotych na dekadę!) Jakieś 75 mld zł z tego CO ROKU wypływa z naszych kieszeni granicę na import ropy i gotowych paliw. Czyli przeciętna polska rodzina opłaca inne państwa świata kwotą 5000 zł ROCZNIE z tytułu benzyny, ON i LPG (tankując lub kupując produkty wożone samochodami spalinowymi). Przeczytałem dziś komentarz, że nigdy nie zbudujemy w Polsce hubów ładowania przy autostradach o przyłączach rzędu kilku MW każde (przykład takiego hubu w Niemczech poniżej). Dlaczego? Bo to za drogie. Ile by kosztowało przyłączenie tych wszystkich hubów? Napiszę z górką: 2 mld zł na okres jakichś 30-50 lat przez jaki będą one służyć. W tym czasie, bez wzrostu cen ropy i bez elektryfikacji wydalibyśmy na SAM IMPORT paliw 1000 RAZY WIĘCEJ (2-3 BILIONY złotych). Trzeba być idiotą, aby trzymać się ropy przez kolejnych 50 lat, zamiast rozwijać własną krajową energetykę.
Bartłomiej Derski16,325 Aufrufe • vor 1 Monat

Dziś 1100 km za kierownicą elektrycznego #FordExplorer. Postój przy samej A2 na hubie Polenergia eMobilty przeznaczonym także dla elektrycznych ciężarówek. 4x 400 kW + 2x dzielone 180 kW. Po drugiej stronie identyczny zestaw. Przyłącze dla obu o mocy 2 MW. Takich miejsc przybywa wraz z rosnącą liczbą elektryków na drogach
Bartłomiej Derski112,789 Aufrufe • vor 1 Jahr

Ieden z absurdów polskiego prawa: ponieważ przepisy są niejasne, to urzędnik w gminie lub starostwie decyduje czy rolnik może postawić nad swoim polem uprawnym lub sadem panele fotowoltaiczne, jako dodatkowe źródło przychodów i ochronę upraw pod nimi czy ochronę zwierząt na pastwisku. Zwykle rolnicy słyszą od urzędników: daszek musi być z blachy lub siatki, a jak chcesz produkować energię, to odrolnij ziemię, przestań ja uprawiać i postaw panele na gruncie. A co gdy rolnik chce nadal uprawiać swoją własną ziemię i jednocześnie mieć dodatkowe źródło przychodów? O nie! No nie, zdaniem urzędników to niemożliwe. W tym przypadku szczęśliwie udało się w końcu przekonać, ale większość dostaje odmowy. Jak głupie jest polskie prawo, widać po wynikach tegorocznych żniw na tym polu - prawie 1t/ha więcej. Film dedykowany urzędnikom, zwłaszcza Ministrowi Rolnictwa, Panu Stefanowi Krajewskiemu i jego doradcy, który od lat (jeszcze od poprzednich rządów) blokuje tego typu inwestycje
Bartłomiej Derski53,756 Aufrufe • vor 9 Monaten