
Oana Eftimie
@Oana_Eftimie • 7,306 subscribers
Subversivă prin vocație / Om de marketing / Adevărul este forma supremă de rezistență! 🇷🇴
Shorts
Videos

Cum a ajuns caricatura asta ministru al Mediului? Care e treaba cu useriștii și gesticularea asta excesivă? Îi învață la „școala de cadre neomarxiste” să dea din mâini atunci când rămân fără argumente? Ieri Țoiu făcea geopolitică fluturând din palme, astăzi Diana Buzoianu „salvează pădurile” împingându-și degetul în fața protestatarilor și a presei. În caz că nu v-ați prins, reorganizarea Romsilva sub pretextul „eficientizării” este încă un jalon din PNRR-ul lui Ghinea. De fapt nu e vorba de eficientizare, ci de un prim pas spre privatizare. Ce înseamnă de fapt „reorganizarea” Romsilva? – Separarea activităților comerciale de cele administrative: pasul zero spre declararea unora ca „neprofitabile”, facilitând astfel vânzarea sau externalizarea acestora. – Privatizarea activităților auxiliare: complexurile de creștere a vânatului, păstrăvăriile, centrele de prelucrare a fructelor de pădure, Hotelul Silva din București, cabanele de silvoturism. Toate aceste active valoroase ale statului trebuie înstrăinate rapid, ca să fie exploatate de companii străine, că noi nu ne pricepem. – Reducerea cu peste 50% a direcțiilor silvice înseamnă scăderea drastică a capacității de control, care va duce inevitabil la o explozie a tăierilor ilegale. USR nu e partid, e o firmă de lichidare a României! Amețiții ăștia nu guvernează, ci doar scot la mezat tot ce mai avem.
Oana Eftimie21,008 次观看 • 10 个月前

Cât ne-a costat ajutorarea Ucrainei și cum ne luăm banii înapoi? Cât ne-a costat ajutorul umanitar, militar, energie, petrol, TOT? Și asta e doar partea vizibilă. Mai sunt pagube pe care nu le putem măsura: tranzitul și importul de cereale ucrainene, blocarea portului Constanța și a canalului Sulina. Dar, la trei ani de la începerea războiului, trebuie să știm câți bani, din banii românilor, au fost trimiși către un stat care, istoric, nu a fost niciodată prieten al intereselor noastre.
Oana Eftimie28,570 次观看 • 1 年前

Unde le găsesc, totuși? Există vreo școală de tute pe undeva prin Europa unde le învață să rescrie istoria, să măcelărească diplomația și să dea mult din mâini, poate-poate distrag atenția de la inepțiile pe care le spun? Pentru monumentul de prostie care este Kaja Kallas, pare o noutate faptul că Rusia a învins nazismul și a eliberat Europa în cel de-al Doilea Război Mondial. Revizionismul ei capătă sens doar dacă ne uităm la arborele genealogic: străbunicul ei a fost printre fondatorii Kaitseliit, miliția antisovietică transformată ulterior în Frații Pădurii, o organizație colaboraționistă nazistă care a ajutat Germania la exterminarea evreilor și comuniștilor din Estonia în timpul războiului. Or fi fost colege astea, Țoiu, Annalena Baerbock, Kaja Kallas, că sunt din același aluat.
Oana Eftimie18,824 次观看 • 9 个月前

România nu are de ce să devină hub logistic pentru Ucraina! Dacă România devine un punct strategic pentru transportul echipamentului militar și găzduiește trupe străine care se pregătesc să intre în zonă de conflict, nu se transformă automat într-o țintă legitimă pentru Rusia?
Oana Eftimie22,755 次观看 • 1 年前

Nicușor, Iohannis, prin absența voastră de la funeraliile unui fost președinte, indiferent cine a fost acesta, nu faceți altceva decât să demonstrați, încă o dată, cât de jalnici sunteți, cât de meschini, cât de limitați și cât de mult vă depășește funcția pe care ați deținut-o sau o dețineți, în cazul lui Nicușor. După ce ați conspirat la anularea alegerilor prezidențiale, după ce Iohannis și-a prelungit singur mandatul și a plecat doar când Parlamentul începuse procedura de suspendare, după ce Nicușor este beneficiarul de facto al loviturii de stat din 6 decembrie 2024, vă considerați acum deasupra respectării unui protocol de bază, al unui gest de minimă decență?
Oana Eftimie17,728 次观看 • 10 个月前

România se numără printre cele 124 de țări care au semnat Tratatului Pandemic al Organizației Mondiale a Sănătății zilele trecute. Acest tratat va crea o structură totalitară care va elimina suveranitatea națională, dreptul nostru la autodeterminare și va transforma Organizația Mondială a Sănătății dintr-o organizație consultativă care face doar recomandări, într-un organism de conducere ale cărui reglementări vor fi obligatorii din punct de vedere juridic.
Oana Eftimie20,127 次观看 • 1 年前

Planul de reînarmare a Europei, de 800 de miliarde de euro, va împinge țările europene într-o criză financiară profundă. Iar România, cu o datorie publică de peste 54%, riscă să intre în colaps total. Când vedeți presa vândută jubilând că „vin bani de la UE pentru reînarmare”, faceți un efort și citiți declarația Ursulei von der Leyen. Nu vin bani, ci împrumuturi, nu știm încă la ce dobânzi? Apoi vom crește bugetul Ministerului Apărării cu cel puțin 1,5% din PIB. De unde luăm acești bani? De la educație, sănătate, infrastructură, pensii… Vedeți ce simplu e? Cumperi toată presa, terorizezi populația cu amenințarea unui virus, a unui război, a încălzirii globale, pui o gașcă de corupți nealeși la vârful unor instituții precum Comisia Europeană sau OMS, și apoi redirecționezi banii statelor membre exact unde ai interese – fie în pharma, fie în industria de armament.
Oana Eftimie21,234 次观看 • 1 年前

În continuarea ideilor de mai devreme, nu doar că George Simion îi e net superior lui Nicușor Dan, dar mă sperie posibilitatea ca Nicușor să ajungă la Cotroceni. Gestica lui e a unui om cu probleme evidente, de la miscarea scurta a capului in lateral, la spasmele facial, pare dezorientat permanent. Nu as vrea să mă repet, dar mi se cere să postez și pe tik tok, din acest motiv am făcut și un mesaj video. De la 22:00 voi fi în platou la Culisele Statului Paralel, pe Realitatea TV. Dar vă recomand să deschideți televizorul acum, pentru că îl veți vedea pe George Simion în direct
Oana Eftimie19,164 次观看 • 1 年前

Poate sunt naivă. De fapt, sigur sunt! Însă, din punctul meu de vedere, în acest moment, PSD-ul ăsta castrat de prea mult timp de ordinele primite de cine știe unde și forțat să accepte o alianță împotriva firii, 5 ani cu PNL-ul, pe alocuri și cu USR-ul, ar trebui să părăsească masa negocierilor. În acest moment, ar trebui să inițieze alte negocieri pentru formarea unui guvern care să răspundă mai degrabă nevoilor reale ale poporului român, decât să se concentreze pe bifarea directivelor de la Bruxelles. Evident, asta se poate doar cu AUR. Până la urmă, alegerile parlamentare au fost câștigate de PSD, urmat de AUR. Dacă aceste două partide ar fi sprijinite de SOS și POT, avem deja majoritatea necesară. Un astfel de guvern, care ar ști de unde să taie (Ucraina, Moldova, înarmare), ar compensa, într-o oarecare măsură, pentru președintele-marionetă și ar pune frână acțiunilor iresponsabile în care ne-a implicat deja. Fără mandat de la Guvern, fără să ceară acordul Parlamentului, în doar trei săptămâni, Nicușor Dan și-a permis să angajeze România în cheltuieli absurde pentru înarmare și să semneze declarația de sprijinire a aderării Ucrainei la NATO, deși nici măcar partenerii noștri occidentali nu susțin acest lucru.
Oana Eftimie16,597 次观看 • 1 年前

Zilele trecute, într-un mesaj cu un ton oarecum disperat, domnul Bolojan ne-a semnalizat că noi, pleava, nu mai producem și nu mai ținem pasul cu cât pot ei, pro-europenii, să fure. De ce mesajul ăsta disperat acum? Pentru că se pregătesc să înstrăineze și ultimile companii cu capital de stat sau regii autonome. Practic vom vinde si puținul care a rămas.
Oana Eftimie15,137 次观看 • 1 年前

Cum a ajuns caricatura asta isterică Ministrul Mediului? Ce o recomanda pe femeia asta de doar 31 de ani, ajunsă în Comisia de Mediu de la 26 de ani, direct de pe băncile școlii pentru demnitatea cu care în mod nemeritat a fost investită? Am avut senzația că urmăresc o activistă woke din America, mă așteptam ca la finalul țipetelor, a râsului isterico-zeflemitor să se dezbrace și sa ne arate vreun mesaj ca cel de pe tricoul ei, scris cu markerul direct pe piele. Un fel de “my body, my choice” sau “black lives matter”, dar pe ecologie, reformă, salvarea padurilor.
Oana Eftimie13,141 次观看 • 10 个月前

Rifai, care găzduiește din nou dezbateri electorale cu candidații la prezidențiale și care, sub influența a “ceva”, spunea într-un podcast că „anularea alegerilor a fost cel mai igienic act posibil”, mai consiliază vreun candidat tura asta? Nu de alta, dar rolul de consultant politic se cam bate cap în cap cu cel de jurnalist imparțial.
Oana Eftimie15,390 次观看 • 1 年前

Am fost ceva mai devreme la o emisiune de știri si discutam despre declarația domnului Nicușor Dan, cum că în spatele campaniei domnului Georgescu s-ar afla o rețea de oameni cu bani. Trecem peste ipocrizia lui, unde știm clar ca a avut foarte mulți oameni cu bani și influență ca donatori, dar am încercat sa punctez că știm deja cine sunt "oamenii cu bani" din spatele domnului Georgescu. Am precizat că este vorba de PNL, agenția Kensington, campanie coordonată de domnul Rareș Bogdan. Foarte rapid subiectul a fost schimbat și pare că nimeni nu vrea să discute despre faptul că Rareș Bogdan este implicat și ar trebui să fie chemat la audieri. De ce? Toată presa știe asta și nimeni nu vorbește. O să tot insist. Unde e Rareș Bogdan? Rareș Bogdan este cel care a coordonat campania PNL-ului la alegerile din 2024 împreună cu agenția de comunicare Kensington și platforma Fame Up. Citez din investigația Snoop, decembrie 2024: „Multiple surse din PNL îl indică pe Rareș Bogdan drept liderul din partid care a avut ideea campaniei pe TikTok, menită să-l sprijine pe Călin Georgescu, potrivit raportului serviciului secret al MAI, document înaintat CSAT în ședința din 28 noiembrie 2024 și desecretizat pe 4 decembrie.” Campania online nu a fost deturnată, așa cum pretindeau cei de la Kensington și Rareș Bogdan într-un interviu de presă din decembrie, ci și-a atins exact scopul: a promovat un alt candidat din banii PNL (decontați ulterior de la stat), cu intenția de a lua procente din scorul lui George Simion pentru a-l propulsa în turul doi pe Nicolae Ciucă. Deși acest lucru este ilegal. NIMENI NU ANCHETEAZĂ ASTA! Ca dovadă a faptului că întreaga echipă a PNL știa de campania subterană pentru un alt candidat, însuși Nicolae Ciucă, candidat și președinte al partidului la acel moment, a protestat împotriva Biroului Electoral Central după hotărârea privind retragerea propagandei online a lui Călin Georgescu, pe motiv că nu era menționat codul mandatarului financiar. Pe 21 noiembrie 2024, cu trei zile înainte de primul tur al alegerilor, Ciucă declara: „PSD îl mai ajută o dată pe Simion, de data asta prin BEC. Etapa de la BEC a planului Hrebenciuc: după ce PSD a scos-o din cursă pe Diana Șoșoacă pentru a-i face culoar lui Simion cu mâna CCR, astăzi, cu mâna BEC, PSD îi pune capac campaniei singurului candidat suveranist care îl amenința direct pe Simion, Călin Georgescu. Toate materialele pe care candidatul le-a difuzat online în campania electorală trebuie eliminate, iar acest lucru îl va avantaja doar pe Simion.” Pentru campania „Echilibru și Verticalitate”, penibila „dovadă” de interferență rusă găsită de CSAT în campania lui Georgescu, agenția Kensington a plătit 500.000 lei către platforma Fame Up (investigație Gândul). Din banii PNL-ului. Primul lucru pe care l-a făcut Bolojan, odată ajuns la București, a fost să îl înlăture pe Rareș Bogdan din toate funcțiile de conducere. Începând cu ianuarie 2025, Rareș Bogdan a dispărut din spațiul public și a declarat, întrebat de ce a fost exclus: „În 2025 nu comentez politica internă deloc.” Între timp, Rareș Bogdan s-a pus la adăpost și s-a mutat, împreună cu familia, în Dubai. Singurii care i-au deranjat pe cei de la Kensington și pe Rareș Bogdan cu întrebări, în ciuda evidențelor, au fost câțiva (foarte puțini) oameni din presă. Cu majoritatea, Rareș Bogdan, cu stilul său lingușitor, a întreținut permanent relații de prietenie. Indiferent că erau din mediul conservator sau progresist. Așa că nu vrea nimeni să îl supere. CE VOIAM SĂ SPUN DE FAPT – DE CE NU AU FOST CHEMAȚI PÂNĂ ACUM LA AUDIERI CEI DE LA KENSINGTON, FAME UP, RAREȘ BOGDAN?
Oana Eftimie10,268 次观看 • 9 个月前