Včelař's banner
Včelař's profile picture

Včelař

@RaulGonzalesBl94,801 subscribers

Profesionální včelař s cca 400 včelstvy. Žiju si svůj sen, živit se tím, co mě neskutečně baví a naplňuje. Nehledejte e-shop, ještě ho nemám. :-)

Shorts

Další pouštění nových včelstev po 4 dnech věznění. Popravdě z tohodle mám už trošku respekt, protože to je fakt hodně včel, který právě vyletěly z vězení, nemají matku, tudíž žádný řád a můžou být nevyzpytatelné. 🙂 Ale je to i pro mě fascinující.

Další pouštění nových včelstev po 4 dnech věznění. Popravdě z tohodle mám už trošku respekt, protože to je fakt hodně včel, který právě vyletěly z vězení, nemají matku, tudíž žádný řád a můžou být nevyzpytatelné. 🙂 Ale je to i pro mě fascinující.

12,497 görüntüleme

Takhle to vypadá, když včely loupí(vybírají) cizí včelstvo. Tisíce včel se vrhne na jeden úl a je to fakt masakr, všude včely, okolní včelstva mají na česnech velký hlídky, aby se do nich nepustily taky. Včely jsou v tomhle taková zdravotní policie, oni prostě poznají, že v nějakém úle není vše jak má být. Na zdravé včelstvo v kondici si netroufnou a nikdy ho loupit nebudou, ale pokud je tam problém, hned to poznají a vrhnou se na ně. Jsou prakticky jen dva důvody proč se to děje. První důvod je ten, co je na videu, včelstvo přijde o matku a nepovede se jim udělat si novou, takové včelstvo ztratí řád a přestane se bránit. Okolní včely tohle zjistí a už je to jen otázka času, kdy se do takového včelstva pustí a vyberou ho. Druhý důvod a ten bych řekl častější je zdravotní důvod, kdy včelstva díky nemoci začnou kolabovat a ostatní je začnou vybírat. Tam je navíc problém, že si tu nemoc donesou do úlu a můžou zkolabovat taky. A jak nejlépe na tuhle situaci reagovat? Když jsem byl v začátkách a měl jsem pár včelstev, tak jsem se snažil každé takové včelstvo zahraňovat, což je ta největší blbost, co může včelař dělat. Další chyba je vzít ten úl a dát ho pryč, protože ty loupící včely jsou v takovém rauši, že se ihned slítnou na to vedlejší a i když to je zdravé včelstvo, tak prostě nemůže odolat takovému nájezdu tolika včel. Takže za mě jediné správné řešení takového problému je, ten úl otevřít, vyndat všechny rámky a ty schovat a zase prázdný úl zavřít. Lupičky do něj budou chvíli lítat, ale když zjistí, že tam nic není, tak se na to vykašlou a za den až dva je klid. A já jdu teď vyndavat ty rámky, tak díky za pozornost, snad nejsem moc dlouhej a vysvětlil jsem to i pro laiky srozumitelně 🙂

Takhle to vypadá, když včely loupí(vybírají) cizí včelstvo. Tisíce včel se vrhne na jeden úl a je to fakt masakr, všude včely, okolní včelstva mají na česnech velký hlídky, aby se do nich nepustily taky. Včely jsou v tomhle taková zdravotní policie, oni prostě poznají, že v nějakém úle není vše jak má být. Na zdravé včelstvo v kondici si netroufnou a nikdy ho loupit nebudou, ale pokud je tam problém, hned to poznají a vrhnou se na ně. Jsou prakticky jen dva důvody proč se to děje. První důvod je ten, co je na videu, včelstvo přijde o matku a nepovede se jim udělat si novou, takové včelstvo ztratí řád a přestane se bránit. Okolní včely tohle zjistí a už je to jen otázka času, kdy se do takového včelstva pustí a vyberou ho. Druhý důvod a ten bych řekl častější je zdravotní důvod, kdy včelstva díky nemoci začnou kolabovat a ostatní je začnou vybírat. Tam je navíc problém, že si tu nemoc donesou do úlu a můžou zkolabovat taky. A jak nejlépe na tuhle situaci reagovat? Když jsem byl v začátkách a měl jsem pár včelstev, tak jsem se snažil každé takové včelstvo zahraňovat, což je ta největší blbost, co může včelař dělat. Další chyba je vzít ten úl a dát ho pryč, protože ty loupící včely jsou v takovém rauši, že se ihned slítnou na to vedlejší a i když to je zdravé včelstvo, tak prostě nemůže odolat takovému nájezdu tolika včel. Takže za mě jediné správné řešení takového problému je, ten úl otevřít, vyndat všechny rámky a ty schovat a zase prázdný úl zavřít. Lupičky do něj budou chvíli lítat, ale když zjistí, že tam nic není, tak se na to vykašlou a za den až dva je klid. A já jdu teď vyndavat ty rámky, tak díky za pozornost, snad nejsem moc dlouhej a vysvětlil jsem to i pro laiky srozumitelně 🙂

71,901 görüntüleme

Takhle to vypadá, když se vyrojí 3 plemenáče najednou. Ani po dvou letech jsem tomu nepřišel na kloub, jak tomu zabránit a dost mě to sere.

Takhle to vypadá, když se vyrojí 3 plemenáče najednou. Ani po dvou letech jsem tomu nepřišel na kloub, jak tomu zabránit a dost mě to sere.

82,507 görüntüleme

Možná si říkáte, že když litá tolik včel najednou, tak nosí hodně medu, ale to je omyl. Toto je prolet nejmladších včel, které se zalétávají, aby později trefily zpátky domů. Jen vylétnou udělají pár metrů kolem domu a zase se vracejí. ⬇️

Možná si říkáte, že když litá tolik včel najednou, tak nosí hodně medu, ale to je omyl. Toto je prolet nejmladších včel, které se zalétávají, aby později trefily zpátky domů. Jen vylétnou udělají pár metrů kolem domu a zase se vracejí. ⬇️

47,997 görüntüleme

Takhle to vypadá, když kvetou "kočičky" a dávají nektar. I když je celkem chladno, tak včely makaj o 106 🙂 všimněte si sedících včel pod úlem, to jsou unavené včely, které si musí dát chvilku pauzičku a oddáchnout si, než zase vzlétnou a trefí se do úlu.

Takhle to vypadá, když kvetou "kočičky" a dávají nektar. I když je celkem chladno, tak včely makaj o 106 🙂 všimněte si sedících včel pod úlem, to jsou unavené včely, které si musí dát chvilku pauzičku a oddáchnout si, než zase vzlétnou a trefí se do úlu.

32,566 görüntüleme

Videos

RaulGonzalesBl9's profile picture

Dneska vám napíšu něco o hustotě(viskozitě) medu. Jeden ze zákazníků mi poslal tohle video s tím, jak je možné, že ten med od jiného včelaře se tak rychle přelévá. Možná to zná spousta z vás, kteří si přinesli med od jiného včelaře. To co tohle způsobuje je obsah vody v medu. Čím menší procento je, tím hustější med je. V ČR je norma do 18% vody, což bude mít ten med na videu, možná i trošku vyšší. Za mě je nevýhoda takového medu, že si chcete nabrat lžičku a on vám hned steče a naberete kulový, to samé když si ho dáte na chleba, tak vám teče tak rychle, že se prostě všude pokecáte. Problém včelařů je, že se to dá těžko ovlivnit, kolik vám ty včely té vody odpaří a jaký obsah bude mít výsledný med. Hlavně u jarních medů(světlých) ho má většina kolem těch 18%. Tam je ještě navíc ten problém, že med který má lehce nad 18% vody lehce zkvasí, což už se možná někomu taky stalo. Všechny moje medy mají 15-16% vody, možná si řeknete, že jsou to blbý 2%, ale u toho medu je každý půl procento strašně znát viz video. A teď jak já toho dosáhnu. Není na tom žádný kouzlo, prostě jsem si koupil mašinu, která tu vodu z medu odstraní. Tyhle stroje jsou celkem drahé(100K a víc) a tak si je prakticky žádný hobby včelař nemůže dovolit a tak jediný jak proti tomu může bojovat je hanit med, který prošel přes sušičku, což se mi hojně děje. Sušička medu funguje úplně stejně jako sušení medu v úlech, kde včely vyfukují česnem teplý vlhký vzduch a do úlu přichází suchý studený, který na sebe váže vodu z medu a takhle pořád dokola. Sušička medu funguje tak, že foukáte na med vzduch a ten na sebe váže vodu a odvlhčovač tu vodu ze vzduchu odstraňuje. Před dvěma roky jsem se dokonce účastnil výzkumu, který hodnotil medy před sušením a po sušení a žádné změny v kvalitě se neprokázaly. Takže pokud si kupujete pastovaný med, proto aby vám netekl z chleba, tak u mých tekutých na tom budete dost podobně. A ještě ekonomická stránka věci. Tím že mám med hustší, tak jednak objemově přijdu o spousty medu a navíc se mi do sklenice vejde váhově víc, protože med je těší jak voda. Takže co se týče ziskovosti, tak jsem na tom vlastně nejhůř oproti konkurenci, protože všechnu vodu, kterou vylejvám z vysoušeče do dřezu, ostatní prodávají v medu :-) Díky za pozornost a do komentářů mi můžete napsat, jestli jste si toho taky všimli, když jste ochutnali med ode mě.

Včelař

52,863 görüntüleme • 10 ay önce

Daha fazla içerik yok.