Video yükleniyor...
Video Yüklenemedi
Nani ako kwa makosa?
62,300 görüntüleme • 2 ay önce •via X (Twitter)
35 Yorum

The nduthi guy. 1.He should ride in the middle of the road where he is visible to all other road users. 2.All overtaking should be done on the right hand side and not to the left.

Yaani msee wa piki hakujiuliza ata mbona io tenki imeslow

Why would nduthi guy overtake on left side?

Keep left unless overtaking means overtake from the right. Do you expect a Boda guy who did not attend any driving school has such knowledge??

huyo mwenye amerushuwa juu ya Bonet ya gari, mbona haja unfat

This will keep happening until bodaboda menace are either regulated or forced to follow traffic rules like the rest of the road users

Kabuda aliwa na soft landing.

Overtaking on the left is illegal for a reason. Same reason overlapping is iilegal, those laws are meant to prevent accidents like this.

Nduthi guys are never beating the allegations

Boda overtaking from the left is at fault. Hi hakuna hata kuongea .

Boda of course. Pia whenever you're given way and the driver hoots unajua tu Kuna nduthi flying from the blind spots

Watu wa nduthi wakiona unesimama wanaonanga ukiwa mjinga sana

Hakuna, hapa Kenya Nduthi ndio imekosa. Ilifaa kuruka gari.

He overtook from blind blind spot, makosa ni ya nduthi

Msee wa boda hawezi jitetea. Overtaking on the wrong side

Ala huyo ni Mejja?

Overtook from the left side😂😂

Mahali popote pana traffic issues always blame msee wa nduthi kwanza.

Hangejiuliza mbona gari iko mbele ake imesimama

Boda anaenda wapi

Always the boda guys😂😭

😂😂😂😂 my issue is that guy ameruka hapo juuu Kwa bonet ukiwa mnono unaponea vitu mob Sana

NDUTHI

The truck driver tried to warn him, the nduthi guy was wrong.

Mwendeshi wa pikipiki amemea Pembe

Which side should you overtake another vehicles ukijibu hio utapata suspect

Blind spot but ni ngumu kutetea watu wa nduthi

Some people think road rules are a suggestion 😁

Unaovertake na left na huoni break lights hehe

Huyo kabuda ako safe sana

Wasee wa boda hukua tu kwa haraka zao😂😂😂

Hii ni swali aina gani bwana. Makosa siku zote huwa na ya jamaa wa pikipiki

Straight to the ribs. Next time he'll remember.

Of cos, Pembe flour mills

😂😂😂😂
