Загрузка видео...

Не удалось загрузить видео

На главную

Ranma x Akane 💞

1,794,216 просмотров • 1 год назад •via X (Twitter)

Комментарии: 10

Фото профиля 🎖️ Phoenix7 🎖️
🎖️ Phoenix7 🎖️1 год назад

@SweetieAkane The modern one is maybe more well animated but as for facial expression and the conversation rythm, the old one still nailed it.

Фото профиля Randonym
Randonym1 год назад

@SweetieAkane The remake shows perfectly that newer Anime alsways have to set something on top and not only one thing. The original was a normal conversation while the remake goes from romantic to fight to romantic to fight to embarrassment to fight to romance to embarrassment

Фото профиля Fight The Power
Fight The Power1 год назад

I miss the BGM of the original. I wish they had gotten back the same composers.

Фото профиля 自分の体に向き合ってきた男
自分の体に向き合ってきた男1 год назад

個人的には旧作の方が好き。 しっかりとナチュラルな初々しさが出てるから。 作画やBGMもそれにマッチしてて雰囲気が良い。 見ててしっかりにやにやできる。

Фото профиля A★M
A★M1 год назад

I paused at the wrong moment 😂

Фото профиля TomoyoFanel
TomoyoFanel1 год назад

It might be personal preference but I'll always like the old anime more. I feel like, visually, the modern one is better animated but it lacks colors and... Well, soul. The dialog is always better in my opinion. I really love this new ranma though. He's more like in the manga.

Фото профиля Yusaku
Yusaku1 год назад

Ranma's tone of voice sounds more assertive in the retro version.

Фото профиля GiO (SUGAR PAiN)
GiO (SUGAR PAiN)1 год назад

@SweetieAkane Old is Better, maybe the músic or the character desing.. is just Better

Фото профиля sabri khalid
sabri khalid1 год назад

The old one is better

Фото профиля JK⁷
JK⁷1 год назад

@SweetieAkane The old one looks way more natural and realistic, the expressions and the pacing is better. The new one feels almost rushed, it emphasizes the trope of enemies/lovers a bit too much. Plus Akane looks so much better in the old ver